تبلیغات
فروشگاه برادران صیامی - انکربولت (رول بولت)

انکر بولت ( Anchor Bolt )

 

در پروژه های ساختمانی، انکر بولت ( رول بولت ) ها به منظور نصب صفحه ( Plate ) های فلزی با ابعاد و ضخامت های مختلف به سطحوح ( Base Material ) از جنس بتن سخت شده، سنگ، آجر و ... مورد استفاده قرار می گیرند.

 

این صفحه ها امکان اتصال و جوشکاری قطعات فلزی مختلف به سازه بتنی به منظور اجرای انواع نماهای خشک و کامپوزیت، اجرای ساپورت های تأسیسات مکانیکی و الکتریکی، نصب تجهیزات و ماشین آلات و ... را فراهم می کند. اما آن چه در این میان اهمیت دارد، انتخاب انکر بولت مناسب با توجه به نوع عملکرد، سایز، ظرفیت باربری و محدودیت های نصب می باشد.

 

 

 

انکر بولت ها از لحاظ نوع و عملکرد به دو دسته مکانیکی و شیمیایی طبقه بندی می شوند.

 

 

به طور کلی عملکرد انکر ها ( گیرایی در بتن یا مصالح دیگر ) به چهار روش صورت می پذیرد:

 

1- اصطکاکی ( Friction ) یا انبساطی ( Expansion )

 

 

در این حالت انکر پس از نصب یا کاشت، به واسطه ایجاد نیروی اصطکاک با مصالح پایه می تواند بار های متفاوتی را تحمل کنند. اغلب انکرهای فلزی - این نوع انکر ها با نام انبساطی نیز شناخته می شوند - و پلاستیکی ( رول پلاک ) به این شیوه عمل می کنند و به راحتی نصب می شوند.

 

2- کلیدی یا چفت و بستی ( Keying )

 

 

 در این حالت انکر با ایجاد حفره یا خزینه کردن مصالح پایه - که در این حالت اغلب بتن می باشد - باعث ایجاد گیرایی می شود. این نوع انکر ها ظرفیت باربری بالایی دارند و می توانند بارهای دینامیکی را نیز تحمل کنند و در فواصل کمی از لبه مصالح پایه نیز نصب شوند.

 

3- ترکیب اصطکاکی و کلیدی ( Combination of Friction & Expansion )

 

 

این نوع انکر ها به طور همزمان به دو روش اصطکاکی و کلیدی عمل می کنند. این انکر ها نیز ظرفیت باربری بالایی دارند و بارهای دینامیکی را نیز تحمل می کنند.

 

4- چسبندگی ( Bonding )

 

 

انکر های شیمیایی که با نام چسب بتن یا چسب کاشت آرماتور نیز شناخته می شوند، با ایجاد چسبندگی بین میلگرد یا راد تمام رزوه ( Rod ) با مصالح پایه، باعث ایجاد ظرفیت باربری می شوند. مزیت استفاده از این نوع انکر ها عدم محدودیت استفاده در قطر و عمق کاشت می باشد.

 

عوامل مؤثر در انتخاب نوع انکر عبارتند از :

 

1- شرایط محیطی

 

عوامل جغرافیایی مانند شرایط آب و هوا و میزان رطوبت، وجود مواد خورنده مانند اسید ها، چربی ها، مواد نفتی، فسفات ها، سولفات ها و ... در محل نصب انکر و در مکان هایی چون شهرهای حاشیه دریا ها، پالایشگاه ها، تصفیه خانه ها، نیرو گاه ها، کارخانه ها و ... از عوامل مؤثر در انتخاب انکر می باشد. جنس ( فولادی، پلاستیکی و شیمیایی )و پوشش ( گالوانیزه سرد، گالوانیزه گرم، استنلس استیل و ... ) انکر انتخابی از مواردی است که با توجه به شرایط محیطی تعیین می شوند.

 

2- میزان بار

 

انکر ها بر حسب نیاز، نوع عملکرد، جنس، نوع بار ( کششی و برشی و یا استاتیکی و دینامیکی )،  بارهای مختلفی را  ( بین 10 تا 15000 کیلوگرم ) می توانند تحمل کنند.

 

3- نوع بار

 

به طور کلی بار های سازه ای به دو دسته تقسیم می شوند :

 

3-1 - بارهای استاتیکی ( Static Load )

 

 

بار های استاتیکی با میزان ثابت به سازه وارد می شوند و با گذشت زمان تغییر نمی کنند. بار مرده مانند وزن سازه، وزن تجهیزات نصب شده، وزن نفرات و ... نمونه هایی از بار استاتیکی می باشد. تقریباً همه انکرها این نوع بار را تحمل می کنند.

 

3-2 - بارهای دینامیکی ( Dynamic Load )

 

این نوع بار ها با گذشت زمان تغییر می کنند و به سه دسته کلی تقسیم می شوند :

 

3-2-1 - خستگی ( Fatique )

 

 

عبور و مرور نفرات، ماشین آلات، نیروی وزش باد، بارش برف، انواع دستگاه ها و تجهیزات در حال کار مانند موتور های برقی، مثال هایی از ایجاد این نوع بار ها هستند.

 

3-2-2 - شوک ( Shock )

 

 

 

این نوع بار در زمان بسیار کوتاه و بر اثر برخورد شدید، انفجار و یا از بین رفتن قسمتی از سازه ایجاد می شود.

 

3-2-3 - زلزله ( Seismic )

 

 

 

بدیهی است برای تحمل هر یک از انواع بار های دینامیکی می بایست انکر مناسب انتخاب شود.

 

 

4- قطر انکر و عمق کاشت

 

 

بر اساس میزان بار و همچنین محدودیت های موجود مانند سوراخ های موجود روی پایه های ماشین آلات و تجهیزاتی که باید نصب شوند و سایر محدودیت های طراحی و اجرا مانند فاصله نصب انکر ها از لبه بتن و یا فاصله نصب انکر ها از یکدیگر، قطر و عمق کاشت انکر تعیین می شود.

 

 

عمق کاشت انکر، نسبت مستقیم با میزان باربری آن خواهد داشت که البته حداقل و حداکثر آن توجه به ضخامت ماده پایه و همچنین توانایی های کارخانه سازنده و اجازه آیین نامه های موجود تغییر می کند.

 

 

زمانی که قطر انکر به واسطه برخی محدودیت های اشاره شده معین و ثابت باشد، اما باربری آن کمتر از میزان بار وارده باشد، با افزایش عمق کاشت می توان انکر را انتخاب کرد. در سوی دیگر اگر باربری انکر بیشتر از میزان بار وارد شده باشد، می توان عمق کاشت را کاهش داد تا بهترین انتخاب صورت گیرد.

 

با توجه به مطالب فوق، انکر های شیمیایی تنها محصولاتی هستند که قابلیت انتخاب، طراحی و اجرا با عمق کاشت های متغیر را دارند.

 

5- ماده یا مصالح پایه ( Base Material )

 

انواع مختلف بتن از جمله بتن سخت ( Solid )، متخلخل ( Hollow )، سبک ( Light Weight )، ترک دار ( Crack )، هوا دار ( Aerated ) و ...، به همراه انواع آجر ( Brick )، سفال ( Hollow Brick )، بلوک های گچی و سیمانی ( Gypsum & Cement Board )، سنگ های طبیعی ( Natural Stone ) و ... از جمله مصالحی می باشد که به واسطه مقاومت های گوناگون یکی از عوامل تعیین کننده در انتخاب انکر می باشند.

 

 6- فاصله از لبه ماده پایه و فاصله دو انکر از یکدیگر ( Edge & Space Distance )

 

 

هر نوع انکر دارای مشخصاتی است که به واسطه آن می باید در یک فاصله مشخص از لبه آزاد بتن، همچنین در یک فاصله مشخص از یکدیگر نصب شوند. 

 

7- شرایط اجرا

 

به طور کلی انکر ها به دو روش نصب می شوند:

 

7-1 - Through Fastening

 

در روش اول انکر و صفحه فلزی به طور همزمان نصب می شوند.

 

7-2 - Pre Setting

 

در این روش ابتدا انکر کاشته می شود و سپس صفحه فلزی، راد، آرماتور،تجهیزات و ... در زمان مناسب نصب می شوند.

 

انواع شکست انکر ( Anchor Failure ) :


برای ادامه ی مطلب اینجارا کلیک کنید